Privredna komora Crne Gore, kao članica konzorcijuma MontEENegro (Evropske mreže preduzetništva), u saradnji sa Privrednom komorom Srbije i Generalnim direktoratom Evropske komisije za proširenje i istočno susjedstvo (DG ENEST) bila je organizator regionalnog poslovnog događaj „Open4Business: Osnaživanje MMSP u Zapadnom Balkanu – Put ka EU“, koji je održan 9. aprila 2025.godine u Beogradu.
Cilj događaja je bio poboljšati informisanost mikro, malih i srednjih preduzeća (MMSP) Zapadnog Balkana o mogućnostima finansiranja uz podršku Zapadno-balkanskog investicionog okvira (WBIF), kao i povezivanje preduzeća ovog regiona, Evropske unije i finansijskih institucija.
Više od 400 učesnika skupa imalo je priliku dana ovom događaju sazna kako da pristupe podršci iz WBIF-a ( https://wbif.eu/ ) u vidu zajmova, tehničke pomoći i savjetodavnih usluga koje su dostupne putem finansijskih institucija. Predstavnici finansijskih institucija koji su učestvovali na panelima podijelili su praktična iskustva, a predstavnici privrede govorili su o svojim iskustvima u korišćenju ove podrške.
Otvarajući skup Ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, Emanuele Žiofre, istakao je da je EU najveći trgovački partner svih zemalja Zapadnog Balkana i da će Unija nastaviti da podržava rast konkurentnosti privrede regiona, najavljujući da EU ostaje najveća podrška privatnom sektoru. „Mnoge zemlje iz regiona dosada su imale pristup fondovima u iznosu od 600 miliona eura, dok su ukupne investicije dostigle 7 miliona eura“ naveo je Žiofre. Prema njegovim riječima, EU podržava ne samo razvoj poslovnog okruženja, već i inovacija.
Na temu postojećih WBIF programa i o praktičnim iskustvima lokalnih MMSP govorio je Damien Sorrell, Šef Regionalnog centra za Zapadni Balkan Evropske investicione banke (EIB) i poslao nekoliko poruka:
“Povezivanje malih i srednjih preduzeća (MSP) sa finansijskim institucijama je od ključne važnosti – ovakvi događaji pomažu MSP-ovima da dobiju pristup finansijama (kroz kredite, garancije i tehničku pomoć);
MSP-ovi često nijesu dovoljno informisani o mogućnostima koje tržište nudi – ovakvi događaji pomažu da se „povežu tačke“ i podigne svijest o dostupnim proizvodima i podršci;
Postoji veliki potencijal privatnog sektora u regionu – i pristup pravim informacijama je presudan kako bi se taj potencijal oslobodio.”
Jedan od panelista na temu izazova i prilika integracije lanca vrijednosti na Zapanom Balkanu bio je i Ben Butters, izvršni direktor Eurochambres-a i, između ostalog, poručio “Važno je da sekomore iz cijele Evrope okupe i razgovaraju o postepenoj integraciji poslovnezajednice Zapadnog Balkana u jedinstveno tržište EU, kao koraku ka budućemčlanstvu u Evropskoj uniji. Ovaj proces je složen - poslovna zajednica morabiti snažno uključena te glasnoi aktivno učestvovati udiskusijama o izazovima i mogućnostima tog procesa.”
U drugom dijelu događaja, uz podršku Evropske mreže preduzetništva, uspešno je realizovano preko 350 bilateralnih B2B sastanaka, koji su omogućili direktno povezivanje kompanija iz regiona sa potencijalnim partnerima iz EU, predstavnicima privrednih komora i finansijskim institucijama. Ova sesija poslovnog povezivanja predstavlja jedan od ključnih koraka ka jačanju ekonomskih veza, razmjeni znanja i iskustava, kao i identifikaciji konkretnih poslovnih prilika u okviru evropskog tržišta.
Crnogorske kompanije pokazele su veliko interesovanje za ovaj skup i 20 njih uzelo je učešća na ovom događaju.